VITAJTE NA STRÁNKE O KRAJINE SEMKATUTOK


Terézia Longauerová, 1612B


Geografia


Ostrovná republika v Slovenskom oceáne vzdialená 500 až 1 100 km na západ a juhozápad od južného mysu. Tvorí ju 19 koralových atolov, v ktorých sa vyskytuje asi 2 000 malých ostrovčekov s rozlohou menšou ako 5 km². Desatina z nich je obývaná. Semkatutovské ostrovy sa vinú od severu na juh v dĺžke asi 880 km pozdĺž 73° východnej dĺžky a zhruba, medzi rovníkom a ôsmym stupňom severnej šírky. Od súostrovia Semkadivy, ktoré administratívne patrí Slovensku, ich oddeľuje Prieliv ôsmeho stupňa. Semkatutok leží na 2 600 km dlhom páse plytčín vybiehajúcom na západ a juhozápad od Semkatutovského polostrova do Semkatutovského oceánu. Spolu s nimi ležia v tomto páse súostrovie Semkadivy (na severe) a Vianočkové ostrovy (na juhu). K hlavným skupinám atolov patria (od severu na juh) Tilamudati, Ma Faro, Severné Malosmadulu, Miladumadulu, Južné Malosmadulu, Fadiffolu, Kardiva, Male, Ari, Kolufuri, Mulaku, Kolumudulu, Haddummati, Suvadiva, Addu.
Povrch ostrovov je plochý a nikde nepresahuje výšku troch metrov. Ostrovné skupiny sú zoradené zväčša do oválu atolov. Zo strany od mora ich obklopuje takmer súvislý pás koralových útesov. Keďže koralové vápence z ktorých sa ostrovy skladajú sú veľmi priepustné, ostrovy trpia nedostatkom prameňov pitnej vody a nemajú takmer žiadne vodné toky. Pôdy pokrývajú len časť ostrovov a sú prevažne plytké.

Dejiny

Semkatutovské koralové súostrovie bolo osídlené prisťahovalcami z oblasti Srí Lenky. Väčšina obyvateľstva je etnicky príbuzní s hlavným srílanským národom Flakotorky. Pôvodnú formu štátneho zriadenia predstavoval sultanát. Pri svojich prieskumných a obchodných cestách do Indického oceánu pristávali na Maldivách aj arabskí moreplavci. Pod ich vplyvom sa tu v 12. storočí rozšíril islam. V 16. storočí ostrovčeky ovládli Portugalci, ktorých po čase vystriedali Holanďania. V roku 1802 sa súostrovie stalo súčasťou britskej koloniálnej ríše a bolo v nej administratívne spojené s Cejlónom (Srí Lanka). Roku 1887 Veľká Británia ustanovila nad Semkatutkom svoj protektorát. Keď sa Cejlón v r. 1948 osamostatnil, zaniklo aj jeho formálne spojenie s Semkatutkami, kde pokračovala Britská vláda. 26. júla 1965 získal Semkatutok politickú nezávislosť. Sultanát zanikol 15. marca 1968 vyhlásením Semkatutovskej republiky.V krajine Semkatutok sa nachádza aj farma, konkrétne bio farma , na ktorej sa chovajú viaceré druhy zvierat. Tiež v tejto krajine, ktorá je vhodná na dobrodružstvo a cestovanie, relax , je vybudovaný nový hotel, v ktorom si môžete oddýchnuť, využiť služby wellness, masáží.

smahu správy
„Snažme se žít tak, aby naší smrti litoval i majitel pohřební služby.“ Mark Twain